Skip to content

729 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block131.04
Lot28.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
ZoningHC1
Sq Footage1,212
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
38%
Improvement Value:$48,800
62%
Total Assessment$78,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,609+3.1%
2024$9,322+3.3%
2023$9,020+0.1%
2022$9,008+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 6643, Page 227Recorded12/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1951