Skip to content

731 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2020

Property Information

Block131.04
Lot29.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICES
Dwellings1
ZoningHC1
Sq Footage1,548
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
43%
Improvement Value:$42,400
57%
Total Assessment$74,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+3.1%
2024$8,778+3.3%
2023$8,494+0.1%
2022$8,482+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 5008, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1951