Skip to content

737 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$227,425
Last Sale Date
Jan 12, 2017

Property Information

Block131.04
Lot32.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICES
Dwellings1
ZoningHC1
Sq Footage1,368
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
41%
Improvement Value:$43,800
59%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,072+3.1%
2024$8,802+3.3%
2023$8,517+0.1%
2022$8,505+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$227,425

To:

Sq Ft1,368DeedBook 6932, Page 83

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4357, Page 233

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3603, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1951