Skip to content

739 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block131.04
Lot33.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
ZoningHC1
Sq Footage1,190
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
47%
Improvement Value:$34,500
53%
Total Assessment$65,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+3.1%
2024$7,701+3.3%
2023$7,452+0.1%
2022$7,442+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 19330, Page 152

Property Sale

Sale
$245,000

To:

DeedBook 3690, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1951