Skip to content

741 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1951
Commercial
Vacant

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block131.04
Lot34.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionMED OFFICE
Dwellings1
ZoningHC1
Sq Footage1,212
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
41%
Improvement Value:$44,900
59%
Total Assessment$75,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+3.1%
2024$8,932+3.3%
2023$8,642+0.1%
2022$8,630+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,212DeedBook 18334, Page 298

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5335, Page 403

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5144, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1951