Skip to content

1177 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2006

Property Information

Block131
Lot7.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2100

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage3,721
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
35%
Improvement Value:$143,000
65%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,949+3.1%
2024$26,144+3.3%
2023$25,298+0.1%
2022$25,263+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960