Skip to content

1 Race Track RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Dec 14, 2010

Property Information

Block132.01
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionOFF/APT
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage14,041
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
27%
Improvement Value:$171,000
73%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,461+3.1%
2024$27,611+3.3%
2023$26,717+0.1%
2022$26,680+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

Sq Ft14,041DeedBook 6234, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1950