Skip to content

6 Windsor DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Sep 26, 2013

Property Information

Block132.02
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,548
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
34%
Improvement Value:$44,700
66%
Total Assessment$67,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,231+3.1%
2024$7,985+3.3%
2023$7,727+0.1%
2022$7,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft1,548DeedBook 6507, Page 274

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 6507, Page 274Recorded10/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1951