Skip to content

8 Windsor DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2010

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block132.02
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,015
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
26%
Improvement Value:$69,800
74%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,548+3.1%
2024$11,203+3.3%
2023$10,840+0.1%
2022$10,825+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,015DeedBook 17413, Page 1631

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4986, Page 890