Skip to content

10 Stuart DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block132.02
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,212
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,500
38%
Improvement Value:$38,400
62%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,548+3.1%
2024$7,323+3.3%
2023$7,086+3.8%
2022$6,826+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 18097, Page 1024Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 17980, Page 1411Recorded8/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1951