Skip to content

11 James RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block132.02
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,212
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
30%
Improvement Value:$45,000
70%
Total Assessment$64,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,841+3.1%
2024$7,607+3.3%
2023$7,360+0.1%
2022$7,350+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 19297, Page 441

Property Sale

Sale
$164,900

To:

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3768, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1951