Skip to content

9 Stuart DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block132.03
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,382
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
32%
Improvement Value:$47,100
68%
Total Assessment$69,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,475+3.1%
2024$8,222+3.3%
2023$7,956+0.1%
2022$7,945+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

DeedBook 19060, Page 91

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 5533, Page 706Recorded8/16/2005

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 4452, Page 429

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 3798, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1951