Skip to content

14 Windsor DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Jul 9, 1976

Property Information

Block132.03
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,212
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
33%
Improvement Value:$39,200
67%
Total Assessment$58,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+3.2%
2024$6,671+3.5%
2023$6,447+0.1%
2022$6,437+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$39,900

To:

Sq Ft1,212DeedBook 29390, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1951