Skip to content

977 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Feb 22, 2025

Property Information

Block132.04
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,614
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
30%
Improvement Value:$53,900
70%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,389+3.1%
2024$9,109+6.8%
2023$8,528+19.4%
2022$7,144+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

DeedBook 19670, Page 1433

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 17808, Page 713Recorded3/9/2020

Property Sale

Sale
$119,900

To:

DeedBook 3585, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1951