Skip to content

744 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 20, 1998

Property Information

Block132.05
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2101

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningHC1
Sq Footage1,201
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
35%
Improvement Value:$63,600
65%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,926+3.1%
2024$11,570+3.3%
2023$11,195+0.1%
2022$11,180+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,201DeedBook 4503, Page 652

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3611, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1951