Skip to content

909 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block132.06
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage884
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,600
40%
Improvement Value:$32,300
60%
Total Assessment$53,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,573+3.1%
2024$6,376+3.3%
2023$6,170+0.1%
2022$6,161+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft884DeedBook 5186, Page 244

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4437, Page 482

Property Sale

Sale
$58,900
DeedBook 32690, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1950