Skip to content

905 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jul 13, 1988

Property Information

Block132.06
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage944
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
41%
Improvement Value:$33,400
59%
Total Assessment$56,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,853+3.1%
2024$6,648+3.3%
2023$6,433+0.1%
2022$6,424+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft944DeedBook 3714, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1950