Skip to content

5 Madeline AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2003

Property Information

Block132.07
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage884
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
37%
Improvement Value:$40,000
63%
Total Assessment$63,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,707+3.1%
2024$7,477+3.3%
2023$7,235+0.1%
2022$7,224+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950