Skip to content

17 Cannon RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Date
Jun 1, 2016

Property Information

Block132.08
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage884
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
35%
Improvement Value:$42,900
65%
Total Assessment$65,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,011+3.1%
2024$7,772+3.3%
2023$7,521+0.1%
2022$7,510+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950