Skip to content

9 Yates DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 18, 2022

Property Information

Block132.10
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage982
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
37%
Improvement Value:$40,200
63%
Total Assessment$63,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,780+3.1%
2024$7,548+3.3%
2023$7,303+0.1%
2022$7,293+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft982DeedBook 18991, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1956