Skip to content

8 Cannon RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Apr 3, 2001

Property Information

Block132.10
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,412
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
28%
Improvement Value:$57,600
72%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+3.1%
2024$9,464+3.3%
2023$9,158+0.1%
2022$9,145+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft1,412DeedBook 4902, Page 168

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 3802, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1952