Skip to content

6 Cannon RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 26, 2017

Property Information

Block132.10
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,442
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
33%
Improvement Value:$49,500
67%
Total Assessment$74,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,060+3.1%
2024$8,790+3.3%
2023$8,505+0.1%
2022$8,493+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,442DeedBook 17114, Page 909

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4789, Page 137

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3856, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1950