Skip to content

15 Burnham RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 5, 2020

Property Information

Block132.11
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,118
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
32%
Improvement Value:$45,200
68%
Total Assessment$66,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,146+3.1%
2024$7,902+3.3%
2023$7,647+0.1%
2022$7,636+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 17832, Page 797NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950