Skip to content

14 Yates DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block132.12
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
36%
Improvement Value:$43,600
64%
Total Assessment$68,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,341+3.1%
2024$8,092+3.3%
2023$7,830+0.1%
2022$7,819+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956