Skip to content

935 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Sep 19, 2013

Property Information

Block132.12
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2102

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,474
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
44%
Improvement Value:$43,600
56%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,414+3.1%
2024$9,133+3.3%
2023$8,837+0.1%
2022$8,825+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

To:

Sq Ft1,474DeedBook 6504, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1948