Skip to content

3 Helena StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block133.01
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,165
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
33%
Improvement Value:$45,500
67%
Total Assessment$67,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,280+3.1%
2024$8,033+3.3%
2023$7,773+0.1%
2022$7,762+1.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,165DeedBook 18121, Page 1281

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 17273, Page 1244Recorded8/21/2018

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 6599, Page 738Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 5964, Page 600NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/14/2008

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 5883, Page 873NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/23/2007

Property Built

Built

Year Built: 1951