Skip to content

14 Helena StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block133.02
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,357
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,700
33%
Improvement Value:$42,100
67%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,658+3.1%
2024$7,429+3.3%
2023$7,189+0.1%
2022$7,179+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,357DeedBook 6438, Page 463

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,357DeedBook 6062, Page 145Recorded7/15/2009

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 5336, Page 150

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 4620, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1951