Skip to content

11 Donna StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block133.02
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,165
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
25%
Improvement Value:$55,900
75%
Total Assessment$74,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,121+3.1%
2024$8,849+3.3%
2023$8,562+0.1%
2022$8,550+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$620,000

To:

DeedBook 19806, Page 1675

Property Sale

Sale
$354,000

To:

Sq Ft1,165DeedBook 17132, Page 556

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 6655, Page 526NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/23/2015

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 6588, Page 855Recorded7/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1951