Skip to content

4 Helena StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block133.02
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,165
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
33%
Improvement Value:$45,500
67%
Total Assessment$67,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,280+3.1%
2024$8,033+24.2%
2023$6,469+0.1%
2022$6,460+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

To:

DeedBook 18392, Page 1366

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,165DeedBook 18203, Page 964NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1951