Skip to content

10 Helena StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block133.02
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,744
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,700
30%
Improvement Value:$49,000
70%
Total Assessment$69,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499+6.3%
2024$7,996+3.5%
2023$7,729+0.1%
2022$7,717+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$631,000

To:

DeedBook 19788, Page 660

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 3567, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1951