Skip to content

56 Helena StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Aug 27, 2014

Property Information

Block133.03
Lot16.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
25%
Improvement Value:$75,800
75%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,267+3.1%
2024$11,901+3.3%
2023$11,516+0.1%
2022$11,500+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$392,500

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6642, Page 288Recorded12/10/2014

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3710, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1969