Skip to content

8 Donna StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 13, 2024

Property Information

Block133.03
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,165
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
35%
Improvement Value:$52,400
65%
Total Assessment$80,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,853+3.1%
2024$9,559+3.3%
2023$9,249+1.1%
2022$9,145+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 19581, Page 114

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 4407, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1951