Skip to content

35 Flagler StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block133.04
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,536
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,700
34%
Improvement Value:$61,300
66%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,340+3.1%
2024$11,002+13.7%
2023$9,673+0.1%
2022$9,659+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000

To:

DeedBook 18889, Page 1135

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 18655, Page 1434Recorded10/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1958