Skip to content

25 Donald RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 3, 1994

Property Information

Block133.04
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,076
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
29%
Improvement Value:$88,900
71%
Total Assessment$125,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,267+3.1%
2024$14,811+3.3%
2023$14,332+0.1%
2022$14,312+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,076DeedBook 4174, Page 315

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3767, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1973