Skip to content

17 Pearl RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block133.05
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,536
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
38%
Improvement Value:$52,500
62%
Total Assessment$84,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,328+3.1%
2024$10,020+3.3%
2023$9,696+0.1%
2022$9,682+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 19881, Page 422

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6388, Page 776

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1958