Skip to content

9 Pearl RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Oct 28, 1991

Property Information

Block133.05
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,115
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
29%
Improvement Value:$88,500
71%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,169+3.1%
2024$14,717+3.3%
2023$14,240+0.1%
2022$14,220+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft2,115DeedBook 3945, Page 81

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 3674, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1958