Skip to content

9 Thomas RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block133.06
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,646
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
29%
Improvement Value:$66,000
71%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,279+3.1%
2024$10,943+3.3%
2023$10,588+0.1%
2022$10,574+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 7062, Page 267Recorded10/23/2017

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 5925, Page 188NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/7/2008

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 5468, Page 750Recorded3/18/2005

Property Built

Built

Year Built: 1957