Skip to content

1 Thomas RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block133.06
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,920
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,900
24%
Improvement Value:$86,000
76%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,889+3.1%
2024$13,474+3.3%
2023$13,038+0.1%
2022$13,020+6.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$720,000

To:

DeedBook 19766, Page 62

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 17617, Page 780Recorded9/13/2019

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 17374, Page 338NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/13/2018

Property Sale

Sale
$183,500

To:

DeedBook 4183, Page 702

Property Sale

Sale
$214,500

To:

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 29580, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1958