Skip to content

23 Dunston DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$189,500
Last Sale Date
Jan 28, 1992

Property Information

Block133.10
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,768
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
32%
Improvement Value:$78,800
68%
Total Assessment$115,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,133+3.1%
2024$13,711+3.3%
2023$13,267+0.1%
2022$13,249+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$189,500

To:

Sq Ft1,768DeedBook 3961, Page 633

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 29390, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1974