Skip to content

27 Thomas RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block133.10
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,145
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
29%
Improvement Value:$84,800
71%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,645+3.1%
2024$14,208+3.3%
2023$13,748+0.1%
2022$13,729+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000

To:

Sq Ft2,145DeedBook 6719, Page 36

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 3711, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1971