Skip to content

19 Thomas RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Mar 27, 2020

Property Information

Block133.10
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,589
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
19%
Improvement Value:$113,400
81%
Total Assessment$140,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,108+3.1%
2024$16,597+3.3%
2023$16,060+0.1%
2022$16,038-22.7%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

DeedBook 17851, Page 1600

Property Sale

Sale
$377,500

To:

DeedBook 4849, Page 522

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 3863, Page 317

Property Sale

Sale
$220,000

Property Built

Built

Year Built: 1984