Skip to content

8 Donald RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1961

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Dec 13, 1993

Property Information

Block133.10
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,786
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
33%
Improvement Value:$67,000
67%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,194+3.1%
2024$11,830+3.3%
2023$11,447+0.1%
2022$11,431+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,786DeedBook 4114, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1961