Skip to content

14 Donald RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 14, 1983

Property Information

Block133.10
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,646
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
32%
Improvement Value:$69,700
68%
Total Assessment$102,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,450+3.1%
2024$12,078+3.3%
2023$11,687+0.1%
2022$11,671+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,646

Property Built

Built

Year Built: 1958