Skip to content

12 Peggy RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 26, 2011

Property Information

Block133.11
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,663
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,700
34%
Improvement Value:$72,100
66%
Total Assessment$109,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,389+3.1%
2024$12,989+3.3%
2023$12,569+0.1%
2022$12,551+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,663DeedBook 6283, Page 798

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 4350, Page 335

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 4072, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1970