Skip to content

7 Joray CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 16, 2008

Property Information

Block133.11
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,250
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,700
30%
Improvement Value:$79,500
70%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,804+3.1%
2024$13,392+3.3%
2023$12,958+0.1%
2022$12,940+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 5966, Page 613

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 32330, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1970