Skip to content

1 Joray CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block133.11
Lot36.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,266
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
31%
Improvement Value:$81,100
69%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,365+3.1%
2024$13,936+3.3%
2023$13,485+0.1%
2022$13,466+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,000

To:

Sq Ft2,266DeedBook 17379, Page 398

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 3583, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1970