Skip to content

15 Donald RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 23, 2021

Property Information

Block133.11
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,904
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
36%
Improvement Value:$59,900
64%
Total Assessment$93,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,426+3.1%
2024$11,085+3.3%
2023$10,726+0.1%
2022$10,711+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 18763, Page 1070

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 5361, Page 652NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1964