Skip to content

1 Everton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Apr 9, 1999

Property Information

Block133.12
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2206

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,820
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
33%
Improvement Value:$64,400
67%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,706+3.1%
2024$11,357+3.3%
2023$10,989+0.1%
2022$10,974+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 4630, Page 810

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 3720, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1979