Skip to content

7 Edward StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
May 23, 1997

Property Information

Block133.12
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,477
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
27%
Improvement Value:$89,100
73%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,791+3.1%
2024$14,350+3.3%
2023$13,885+0.1%
2022$13,866+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

To:

Sq Ft2,477DeedBook 4414, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1972