Skip to content

1 Evana RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block133.12
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,194
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
29%
Improvement Value:$83,900
71%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,377+3.1%
2024$13,948+3.3%
2023$13,496+0.1%
2022$13,477+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,194DeedBook 6258, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1973